Zastosowania ez i głaszczek. Jakie branże ich potrzebują?
Ezy i głaszczki to proste, ale bardzo przydatne akcesoria laboratoryjne. Są niezbędne do wykonywania różnorodnych manipulacji materiałem mikrobiologicznym. Dzięki nim możliwe jest zachowanie środowiska aseptycznego i łatwiejsze wykonywanie różnorodnych czynności jak posiewy powierzchniowe czy rozmazy. Z dalszej części naszego wpisu dowiesz się, do jakich celów konkretnie używane są ezy i głaszczki oraz w jakich branżach okazują się niezastąpione.
Czym są ezy i głaszczki?
Zarówno ezy, jak i głaszczki powstają z najwyższej jakości tworzyw sztucznych, najczęściej polistyrenu. To w dużej mierze za sprawą tego materiału elementy są wyjątkowo trwałe, sztywne, odporne na szereg substancji i gwarantują sterylność.
Ezy, dostępne w długości 194 mm i dwóch pojemnościach: 1 lub 10 ml, przeznaczone są do przenoszenia materiału mikrobiologicznego z jednej powierzchni na inną oraz manipulowania nim. Używane są przy przygotowywaniu preparatów mikrobiologicznych czy w posiewach powierzchniowych. Wykonywane są głównie z tworzywa sztucznego (produkty jednorazowe), ale dostępne są też ezy z drutu metali szlachetnych do samodzielnej sterylizacji w płomieniu palnika.
Głaszczki mikrobiologiczne (sprężyste lub miękkie) wykorzystywane są do przeprowadzania posiewów powierzchniowych gładzonych. Ich zadaniem jest przenoszenie materiału biologicznego w formie cieczy na odpowiednio przygotowane podłoże.
Nasza firma jest producentem głaszczek i ez, zapewniając wyroby najwyższej jakości, dostępne zarówno w opakowaniach pojedynczych, jak i zbiorczych.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są ezy i głaszczki?
Ezy i głaszczki znajdują powszechne zastosowanie głównie w laboratoriach (w tym przede wszystkim w laboratoriach mikrobiologicznych), dlatego też wykorzystywane są najczęściej w branży farmaceutycznej i chemicznej. Zaliczane są do najprostszych przyrządów laboratoryjnych, jednak ich znaczenie jest bardzo istotne. Wykorzystywane są do wielu codziennie realizowanych czynności związanych z przenoszeniem materiału mikrobiologicznego i różnorodnych manipulacji. Ich precyzyjna obsługa jest możliwa za sprawą specjalnej budowy. Każdy z przyrządów wyróżnia się odpowiednią długością i średnicą, a także ergonomicznym kształtem.