Tworzywa sztuczne towarzyszą nam pod różnymi postaciami każdego dnia. Taka dostępność sprawia, że często przestajemy dostrzegać, jak wielki mają potencjał. Jednym z ich zastosowań jest tworzenie detali. Na czym polega ten proces? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o tworzywach sztucznych?
Tworzywa sztuczne to materiały bazujące m.in. na polimerach syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerach naturalnych i dodatkach modyfikujących. Jak już wspomnieliśmy, występują one pod wieloma postaciami i są zróżnicowane pod względem charakterystyki fizycznej i chemicznej, a także pod względem zastosowania.
Możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych są naprawdę szerokie. Dobrym tego przykładem jest tworzenie detali. Co warto wiedzieć o procesie ich powstawania?
Tworzenie detali z tworzyw sztucznych – o czym warto pamiętać?
Pierwszym krokiem do wykonania detali z tworzyw sztucznych jest przemyślenie tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jaki proces i materiał będzie najlepszą opcją. Dzięki temu wszystkie kolejne działania są bardziej efektywne i pozbawione błędów, a co za tym idzie dodatkowych kosztów.
Kolejnym krokiem jest odpowiednia obróbki materiału, czyli podgrzanie go w celu nadania plastyczności i umożliwienia łatwego formowania. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że każdy surowiec ma nieco inną charakterystykę.
Co ważne, istnieje kilka metod, którymi można się posłużyć podczas tworzenia detali. Trzy główne to:
- wytłaczanie, czyli ciągły proces, w którym tworzywo jest przepuszczane przez dyszę, nadającą mu określony przekrój,
- termoformowanie, które sprawdza się w przypadku produktów o niewielkiej grubości,
- wtryskiwanie, które jest uniwersalnym procesem wykorzystywanym w wielu branżach.
Na uwagę zasługuje szczególnie ostatnia metoda, czyli wtryskiwanie. Do jej przeprowadzenia wykorzystywana jest maszyna wyposażona w specjalny cylinder. Tworzywo jest do niej wprowadzane i podgrzewane, a następnie ulega zagęszczeniu i umieszczeniu w przygotowanej formie.